| Home Resmoto | Home BMW | News | Opisy, historia, dane techniczne | Porady | Galerie | Tuning | Download | Linki | Kontakt |
Auta BMW
- 1 Series
- E81, E82, E87, E88
- 3 Series
- E21
- E30
- E36
- E46
- E90, E91, E92, E93
- 5 Series
- E12
- E28
- E34
- E39
- E60, E61
- 6 Series
- E9
- E24
- E63, E64
- 7 Series
- E3
- E23
- E32
- E38
- E65, E66
- Supercar/GT
- E26
- E31
- Z8
- Z Series
- Z1
- Z3
- Z4
- X Series
- X3 E83
- X5 E53, E70
- X6 E71


Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

BMW E38
Prezentacja samochodu BMW 740d E38. Wrażenia z jazdy.

07.10.2008 |  BMW 730d E38 prezentacja.
BMW 7 E38 Inżynierowie BMW nie trzymają się niewolniczo jednakowych rozwiązań. Pierwszy z diesli najnowszej generacji, czterocylindrowiec zaprezentowany wiosną w nowej "trójce", był zasilany wysokociśnieniową pompą rozdzielaczową. Nie skorzystano wówczas z robiącego zawrotną karierę wtrysku common-rail. Ma go natomiast wprowadzany obecnie do "piątki" i "siódemki" silnik sześciocylindrowy; "wspólną drogą" pójdzie również przygotowywany diesel V8.
W silniku z konwencjonalną pompą rozdzielaczową każdy wtryskiwacz jest zasilany przez osobny przewód. Według BMW takie rozwiązanie sprawdza się optymalnie w silnikach czterocylindrowych, natomiast przy sześciu cylindrach, zwłaszcza rozmieszczonych w rzędzie, przewody doprowadzające paliwo stają się zbyt długie i trudno zapewnić harmonijną pracę całej jednostki. Natomiast przy zastosowaniu wspólnego przewodu, wysokociśnieniowa pompa - dzięki dodatkowemu czujnikowi - łatwiej zapewnia jednakowo wysokie ciśnienie we wszystkich wtryskiwaczach; w nowym silniku osiąga ono wartość 1350 barów.

BMW 7 E38       Innym rozwiązaniem, które wpłynęło na poprawę kultury pracy diesla jest tzw. wtrysk pilotażowy. Przed właściwym suwem pracy sterownik elektroniczny otwiera na krótką chwilę centralnie umieszczony zawór. Taki system zapewnia łagodniejszy początek spalania, czego konsekwencją jest przyjemniejszy dla ucha odgłos pracy silnika.
Wszystkie te zabiegi miały na celu dopasowanie silnika wysokoprężnego do luksusowych limuzyn. I rzeczywiście, do uszu osób siedzących w BMW 730d z komory silnika niewiele dociera, w czym niewątpliwą zasługę ma także znakomicie wyciszone wnętrze. Auto jest seryjnie wyposażone w pieciobiegową przekładnię Steptronic, która podczas pracy w trybie pełnej automatyki niechętnie dopuszcza do wejścia na wysokie obroty. Nie jest to zresztą potrzebne, gdyż maksymalny moment obrotowy o imponującej wartości 410 Nm jest dostępny w zakresie od 2000 do 3000 obr/min. W praktyce, dostojna limuzyna całkiem nieźle przyspiesza nawet poniżej tej granicy, a "dojście" do 100 km/h według danych producenta zabiera jej tylko 9,2 s. Skrzynię można też ustawić na ręczne przełączanie biegów i wówczas przy wyższych obrotach można usłyszeć donioślejszy pomruk diesla, który jednak brzmi sympatycznie przypominając nieco "sound" Alfy Romeo.

BMW 7 E38       Jednocześnie ze wzbogaceniem oferty silników BMW prze prowadziło umiarkowany facelifting "siódemki". Najbardziej widoczną zmianą na zewnątrz są podwójne półkoliste wcięcia pod reflektorami, podobne jak w nowej "trójce". Zmieniono też nieco kształt osłony chłodnicy i pokrywy silnika, natomiast z tyłu, nad tablicą rejestracyjną pojawiła się chromowana listwa.
Sześcio-, ośmio- i dwunastocylindrowe silniki benzynowe zostały poddane modyfikacjom, w wyniku których poprawiła się w nich charakterystyka momentu obrotowego oraz istotnie spadła zawartość szkodliwych substancji w spalinach. Ponadto do "piątki" i "siódemki" będzie można zamówić system RDC, stale śledzący ciśnienie i temperaturę we wszystkich oponach. Usprawnieniem godnym filmów science fiction jest możliwość sterowania systemem nawigacyjnym za pomocą głosu. Kierowca bez użycia rąk będzie mógł podać dane o celu podróży lub wybrać numer telefonu. Na razie dostępna będzie wersja niemieckojęzyczna, od wiosny 1999 roku ze swoim autem będzie można porozmawiać także w innych językach europejskich.

BMW 7 E38       To jeszcze nie koniec "bajerów" w odnowionej "siódemce". Gdy kierowca zbliżając się do samochodu otworzy centralny zamek pilotem, włączają się miniaturowe reflektory, oświetlające wszystkie klamki oraz podłoże w pobliżu drzwi. Dużą ciekawostką jest też tzw. aktywny fotel. Trzeba przyznać, że ruchy odczuwane pod siedzeniem (tym razem kierowcy) początkowo budzą mieszane uczucia, ale po kilkunastu minutach przestaje się je zauważać. Nowy sześciocylindrowy diesel znalazł zastosowanie także w limuzynach z serii "5". W BMW 530d osiąga on wprawdzie nieco mniejszy moment obrotowy (390 Nm) niż w 730d, ale jest on dostępny wcześniej, bo już od 1750 obr/min. Według BMW auto wyposażone w skrzynię mechaniczną przyspiesza do 100 km/h w 8,0 s, natomiast z automatem w ciągu 8,4 sekundy. Wysublimowana technika, osiągi i luksus muszą oczywiście kosztować i to nie mało

Na podstawie artykułu: Tomasza Jaźwińskiego (Auto Motor Sport 10/1998)

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit BMW serii 7 E38.

BMW 760iL E66
BMW 7 E66 - po liftingu.


Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.