| Home Resmoto | Home BMW | News | Opisy, historia, dane techniczne | Porady | Galerie | Tuning | Download | Linki | Kontakt |
Auta BMW
- 1 Series
- E81, E82, E87, E88
- 3 Series
- E21
- E30
- E36
- E46
- E90, E91, E92, E93
- 5 Series
- E12
- E28
- E34
- E39
- E60, E61
- 6 Series
- E9
- E24
- E63, E64
- 7 Series
- E3
- E23
- E32
- E38
- E65, E66
- Supercar/GT
- E26
- E31
- Z8
- Z Series
- Z1
- Z3
- Z4
- X Series
- X3 E83
- X5 E53, E70
- X6 E71


Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

BMW E39
Prezentacja BMW E39. Krótki opis, wrażenia z jazdy samochodu BMW 5

07.10.2008 |  BMW 540i B10 Alpina.
BMW 540i B10 Alpina       Jeśli komuś wydaje się, że jego BMW jest nie dość oryginalne i nie w pełni podkreśla indywidualny styl kierowcy, ten jedzie do Alpiny. Tam wyprodukowane seryjnie auto jest poddawane wszechstronnym zabiegom, nieznacznie zmienia się jego wygląd zewnętrzny, wnętrze kształtuje wedle upodobań właściciela (m.in. dobiera się kolor i rodzaj tapicerki), przede wszystkim zaś poprawia się, choć jest to słowo nieco nie na miejscu, parametry silnika. Tak dzieje się np. z BMW "5", która po wyjeździe za bramę fabryczki z Buchloe zmienia nazwę na BMW Alpina B10. Najpopularniejszym modelem w ofercie Alpiny jest B10 V8 - samochód opracowany na bazie BMW 540i. Pojemność silnika seryjnego auta zwiększyła się u Alpiny z 4,4 do 4,61, moc wzrosła zaś z 286 do 340 KM. O możliwościach silnika świadczy jednak nie tyle jego moc (Mercedes E 50, czy Audi S8 przewyższają lub dorównują pod tym względem Alpinie), co jego moment obrotowy, osiągający wartość 470 Nm przy 3800 obr/min, przewyższając o 60 Nm parametry Audi A8. Poddany przeróbkom silnik B10 współpracuje ze znaną z BMW 540i pięciostopniową przekładnią automatyczną, dysponującą funkcją Steptronic ze specjalnie dostrojonym programem przełączania. Temu kto woli osobiście dobierać biegi, Alpina oferuje system Switchtronic własnego pomysłu, składający się z dwu przycisków umieszczonych na kierownicy. Przycisk po lewej strome służy do wybierania biegów niższych, ten z prawej - wyższych; przy pewnej praktyce system ten może sprawić wiele przyjemności, a co najważniejsze pozwala trzymać ręce tam, gdzie w czasie jazdy powinny się znajdować - na kierownicy. Jeśli ktoś się uprze, może zmieniać biegi również za pomocą drążka.

BMW 540i B10 Alpina       Chyba żadna inna limuzyna z automatyczną skrzynią biegów nie potrafi z taką łatwością przeistaczać mocy silnika w przyspieszenie, w czym decydujący udział ma skrzynia biegów. Przełącza ona bez spektakularnych zrywów, za to zawsze we właściwym czasie i z taką łagodnością, że ręczna obsługa systemu Switchtronic szybko traci na atrakcyjności.
Resztę załatwia silnik V8 -praktycznie w każdym zakresie obrotów mamy do czynienia ze sporym momentem obrotowym, przy czym automatyczna skrzynia przełącza na wyższy bieg najpóźniej przy 5800 obr/min. To wystarczy, by ważący 1,7 tony samochód wprowadzić w sfery zarezerwowane dla lżejszych aut sportowych z silnikami o wielkiej mocy. Alpina B10 V8 przyspiesza niczym Porsche Carrera - od 0 do 100 km/h w ciągu 5,7 s, a do prędkości 160 km/h w czasie 13 sekund. Jedynie za mała, w stosunku do mocy silnika, przyczepność napędzanych kół uniemożliwia osiągnięcie wartości lepszych o kilka dziesiątych sekundy. Także na prędkość maksymalną nie można narzekać - aby rozpędzić się do 274 km/h, nie potrzeba nadzwyczaj długiego rozbiegu.
Na szczęście zalety ośmiocylindrowego silnika bynajmniej nie ograniczają się do niepospolitych osiągów. Nie mniej pociągające są jego eleganckie maniery. Silnik Alpiny to prawdziwy lew salonowy - zawsze opanowany, gładki w obejściu i z głosem o takim brzmieniu, które oczaruje każdego miłośnika potężnych ośmiocylindrowych jednostek napędowych. Do dobrego tonu należy również nienadużywanie trunków. Podczas testu B10 zużyła 13,8 1 paliwa na 100 kilometrów, co jak na obyczaje panujące wśród samochodów tej klasy jest wynikiem skromnym.

BMW 540i B10 Alpina       Z elegancką sylwetką współgrają znakomite właściwości jezdne. Jeśli ktoś szuka u Alpiny dziko brzmiących bolidów o twardym zawieszeniu to źle trafił - nawet jeśli spoiler czy rzucające się w oczy pasy na karoserii niektórych modeli Alpiny mogłyby sugerować coś innego.
W modelu B10 V8 powściągliwa stylistyka bardziej przystaje do charakteru auta. Z tylnego spoilera nie można było zrezygnować, by nie zakłócić stabilności samochodu, ale firmowe listwy z przodu nie rzucają się tak w oczy, klasycznym zaś osiemnastocalowym firmowym kołom i tak nigdy nie można było niczego zarzucić.
Wprowadzając modyfikacje zawieszenia Alpina miała ułatwione zadanie, bo już modele wyjściowe są pod tym względem perfekcyjne. Zmienione sprężyny i amortyzatory oraz szerokie opony dopełniają obrazu doskonałości, przy czym prawdziwa sztuka objawia się w odpowiednim zestrojeniu wszystkich elementów.

BMW 540i B10 Alpina       W wypadku modelu B10 widać, że do dzieła przystąpili specjaliści. Cała finezja objawia się przede wszystkim w komfortowym resorowaniu. Nierówności jezdni są równoważone przez sprężyście resorowaną Alpinę nawet już przy średnich prędkościach, z perfekcją właściwą komfortowym limuzynom.
Przy tym wszystkim oczekiwania kierowców ze sportowym zacięciem nie są bynajmniej traktowane po macoszemu. Alpina B10 łączy wysoką stabilność podczas jazdy z precyzją w prowadzeniu oraz zwrotnością, której trudno, zdawałoby się, oczekiwać od tak dużego i ciężkiego auta. Nawet ciasne zakręty można w Alpinie B10 pokonywać bezpiecznie przy dużej prędkości, przy czym skłonność do podsterowności jest nieznaczna.
Z talentem do rozwijania dużych prędkości, na szczęście idzie w parze jakość hamulców. Zapewniają one wartości opóźnień na najwyższym poziomie, a efektywności działania nie obniża nawet pełne ich wykorzystanie.
Alpina B10 VS to nieodrodne dziecko firmy, w której powstała. Dla klienta, który tym autem wyjeżdża za bramy fabryki najważniejsza jest zapewne świadomość, że lepsza i szybsza BMW "5" po prostu nie istnieje.

Na podstawie: Auto Motor Sport (9/1998)

Dane techniczne BMW E39.

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit BMW 540i B10 Alpina.

BMW 540i B10 Alpina BMW 540i B10 Alpina BMW 540i B10 Alpina BMW 540i B10 Alpina

BMW M5 E39 sedan
BMW M5 E39 sedan - lepiej nie prowokować

BMW 5 E34 uzywane
BMW 5 E34 użytkowanie po latach.

BMW M5 ME60 sedan
BMW M5 E60 monstrum z Bawarii.

BMW E60 530d sedan
BMW 530d prezentacja.

BMW 545i E61 Touring
BMW 545i Touring opis modelu.

BMW E60 serii 5 sedan
BMW 530xd po liftingu.


Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.