Home Resmoto Home BMW   |   News   |   Opisy, historia, dane techniczne   |   Galerie   |   Porady   |   Tuning   |   Download   |   Linki   |   Kontakt
Auta BMW
- 1 Series
- E81, E82, E87, E88
- 3 Series
- E21
- E30
- E36
- E46
- E90, E91, E92, E93
- 5 Series
- E12
- E28
- E34
- E39
- E60, E61
- 6 Series
- E9
- E24
- E63, E64
- 7 Series
- E3
- E23
- E32
- E38
- E65, E66
- Supercar/GT
- E26
- E31
- Z8
- Z Series
- Z1
- Z3
- Z4
- X Series
- X3 E83
- X5 E53, E70
- X6 E71

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

BMW E39
Prezentacja BMW E39. Krótki opis, wrażenia z jazdy samochodu BMW 5

09.03.2009 |  BMW 523i Touring - prezentacja.
BMW E39 Touring       Zadając kilku osobom pytanie, z czym kojarzy się marka BMW, można usłyszeć słowa: dynamika, świetne własności jezdne, prestiż oraz wysoka cena. Czy wyposażone w 2,5-litrowy silnik kombi 523 sprosta opiniom?
Nadwozie BMW, mimo że teoretycznie przeznaczone do przewozu towarów, jest bardzo szykowne i eleganckie. Jego charakter zdradza niewielka pojemność bagażnika - bez składania siedzeń to zaledwie 410 I. Samochód nie został stworzony do wożenia paczek, ale z pewnością przyda się do aktywnego spędzania czasu - mały rower czy kije do golfa zmieszczą się bez trudu. Tym samym kombi BMW konkuruje z autami ekskluzywnymi, nastawionymi bardziej na wygląd niż na dokładnie policzone litry w przestrzeni ładunkowej. Droga ta jest zresztą jak najbardziej słuszna. Zamożni nabywcy (a tylko tacy myślą o tego typu aucie) nie szukają transportowca.

BMW E39 Touring       Do tego obrazka trochę nie pasuje krata we wnętrzu pozwalająca homologować auto jako vana. Poza tym rozwiązanie to ogranicza możliwości wykorzystania wnętrza (krata jest nieprzesuwna), ale wiadomo bogaci są czasami skąpi. Jeśli można kupić auto na firmę, zarejestrować jako towarowo-osobowe i przy okazji zaoszczędzić kilkanaście procent wartości (co w tym przypadku jest kwotą niebagatelną) to właściwie czemu nie?
Dobre wrażenie pozostaje po zajęciu miejsca wewnątrz auta. Przede wszystkim jest to ogromna ilość miejsca. Duży rozstaw osi (2830 mm) co prawda ograniczył bagażnik, ale nawet kanapa tylna oferuje naprawdę odpowiednią przestrzeń. Ukształtowanie foteli wskazuje na 4-osobow przeznaczenie auta. Ergonomii wnętrza trudno cokolwiek zarzucić, również montaż i jakość materiałów w większości pochodzą zwyczajowo w BMW z najwyższej półki. Jedyna uwaga dotyczyć może siedzeń. Przy tej klasie (i cenie oczekiwać można trochę lepszych materiałów. Trudno znaleźć wady wyposażenia: standardowe 6 poduszek powietrznych, klimatyzacja automatyczna, tempomat, radiomagnetofon i alufelgi to doprawdy czubek góry lodowej. BMW daje też pole do popisu dla chcących wydać więcej. Regulacja poziomu tylnej osi, ogrzewanie kierownicy, skórzana tapicerka, dodatkowe airbagi, pakiet sportowy czy 17-caiowe obręcze pochłonąć mogą wiele dziesiątek tysięcy złotych. Obok dobrze znanych rozwiązań BMW oferuje sporo bardzo przydatnych drobiazgów, jak np. ostrzeganie o przeszkodzie z tyłu auta.

BMW E39 Touring       O ile nadwozie w całości spełnia zadania stawiane liderowi klasy, to silnik może cokolwiek rozczarować. 2,5 I pojemności i 170 KM to dużo do wykarmienia (średnio 12 l /100 km, ale może też być znacznie więcej), ale trochę za mało do dynamicznej jazdy. Istotną przeszkodą w zapędzeniu koni do galopu jest automatyczna skrzynia biegów. Całość jest oczywiście idealnie zgrana, pracuje spokojnie i harmonijnie, ale jeśli chodzi przyspieszenie, można by sporo zarzucić. Skrzynia działa powoli, dynamiczni kierowcy mogli nieco posiłkować się trybem pracy Sport (elektroniczny system zmienia bieg na wyższy przy większej prędkości obrotowej silnika niż w przypadku trybu normalnego) lub systemem sekwencyjnej zmiany przełożeń {u BMW nazwany Steptronic). Ograniczać dynamikę może też znaczna masa - jest to co najmniej 1600 kg.

BMW E39 Touring       Koniec roku oznacza dla BMW koniec kontyngentowych aut. Nowo zamawiane pojazdy z początku przyszłego roku nie będą już wyposażane w ten silnik. Nowe jednostki napędowe są zmodernizowane i wzmocnione.
Samochód ma doskonałe właściwości jezdne. Tradycyjnie dla BMW wyposażono go w klasyczny układ napędowy (silnik umieszczony wzdłużnie z przodu, przekazanie momentu obrotowego na oś tylną), ale naszpikowanie podwozia bezwzględną elektroniką całkowicie zniwelowało typową dla takich aut nadsterowność. Auto ma neutralną charakterystykę układu jezdnego i w zachowaniu na drodze zupełnie nie przypomina starszych "potworów" tego koncernu. Prowadzenie auta z taką mocą jeszcze kilka lat temu wymagało od kierowcy pewnych umiejętności i wiedzy na temat kierowania pojazdem tylnonapędowym. Obecna "piątka" jest łatwa do opanowania nawet dla osób, które prawo jazdy uzyskały niedawno. No cóż, niektórzy z pewnością będą żałować, fakt jednak pozostaje faktem.
Zachowanie w zakrętach jest bardzo pewne i precyzyjne. Oczkiem w głowie konstruktorów okazał się komfort podróży. Samochód bez przeszkód pokonuje wszelkie nierówności - zarówno wyboje na ulicach miast, jak i głębokie koleiny szos nie robią na nim żadnego wrażenia. Zawieszenie jest przy tym bardzo ciche i do wnętrza nie dochodzą praktycznie żadne dźwięki związane z jego pracą.

BMW E39 Touring       Kolejną cechą, z jaką kojarzy się bawarski wyrób, jest wysoka cena zakupu i eksploatacji. Rzeczywiście, blisko 180 tys. zł zdawać się może kwotą wygórowaną. Zestawiając ją jednak z bezpośrednimi konkurentami: Audi A6 Avant 2.4 czy Mercedesem E240 T dochodzimy do wniosku, że przyjemność jeżdżenia luksusowym autem po prostu tyle musi kosztować. Za Audi zapłacić trzeba dokładnie tyle samo, Mercedes jest nawet wyraźnie droższy...
Dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają, oni je po prostu wydają. Ale gdy zapłacić trzeba składkę za ubezpieczenie AC w pakiecie może to być "tylko" 5,5 procenta wartości) to i tak kosztowało to będzie niemal... nowego Malucha. Do oszczędzania nie przyczynią się też przeglądy. Przebiegiem między wizytami w serwisach steruje komputer, ale jest to zazwyczaj około 15 tys. km. Gwarancja mechaniczna trwa 3 lata i jest ograniczona do 100 tys. km.

Na podstawie: Andrzeja Jedynaka (AŚ 40/2000)

Dane techniczne BMW E39.

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit BMW 540i B10 Alpina.

BMW E39 Touring BMW E39 Touring

BMW M5 E39 sedan
BMW M5 E39 sedan - lepiej nie prowokować

BMW 5 E34 uzywane
BMW 5 E34 użytkowanie po latach.

BMW M5 ME60 sedan
BMW M5 E60 monstrum z Bawarii.

BMW E60 530d sedan
BMW 530d prezentacja.

BMW 545i E61 Touring
BMW 545i Touring opis modelu.

BMW E60 serii 5 sedan
BMW 530xd po liftingu.

Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.